Twórcy lokalni z Gminy Chlewiska

Prezentujemy sylwetki kolejnych twórców lokalnych, tym razem z Gminy Chlewiska. Materiał otrzymaliśmy od Pani Aliny Czyż.

Pani Janina Pietrzak

2pietrzak

Twórczyni starszego pokolenia. Od dzieciństwa pisze pisanki woskiem. Tradycji nie wyniosła z domu rodzinnego. Uczyła się tej trudnej sztuki podpatrując sąsiadki i znajome. Ciekawość i chęć tworzenia towarzyszy jej do dziś. Z powodzeniem przekazuje swoją wiedzę i umiejętności jednej z córek  – Wiesławie oraz wnuczce Karolinie. Jej pisanki batikowe to małe arcydzieła, nic więc dziwnego że cieszą się wielkim popytem. Prezentuje swoją twórczość na kiermaszach i festynach środowiskowych. Jest członkiem chóru folklorystycznego „OSTAŁKI”.

4pietrzak pietrzak5 pietrzak6

Pani Ewa Rogala

1

Sztuki pisania pisanek woskiem uczyła się podpatrując znajome. Stosuje technikę szpileczkową, ale zamiast szpileczki osadziła na patyczku gwoździk z okrągłą główką. Na jej pisankach widać motywy zaczerpnięte  z tradycji opoczyńskich. Sztukę zdobienia pisanek przekazuje synowi i przyszłej synowej. Najbliższa rodzina wspiera ją w dążeniu do doskonałości. Jej pasją jest również  obrazy wykonane haftem gobelinowym. Prezentuje swoje prace na pokazach, kiermaszach w rodzinnej miejscowości, Chlewiskach, Szydłowcu, Radomiu. Angażuje się w działania Koła Gospodyń Wiejskich w Broniowie i świetlicy wiejskiej.  Prowadzi  pokazy, warsztaty dla dzieci, młodzieży i kobiet.

2 4rogala -pisanki 5 6 IMG_5539 IMG_5543 IMG_5544 IMG_5545 IMG_5546

Pani Bożena Tarka

2

Będąc małą dziewczynką podpatrywała mamę zdobiącą pisanki woskiem. Mama ze względu na stan zdrowia już nie tworzy. Techniki tej jednak nie polubiła.  Zafascynowana ją technika wydrapywania znana w tradycji opolskiej jako „kroszonki” sama wymyśliła własne wzory. Barwi jajka w cebulaku i barwnikach do jaj. Tworzy dla siebie i najbliższej rodziny.

4 5 6 7 8

Pani Katarzyna Zbroszczyk

2K. Zbroszczyk

Urodziła się w rodzinie, w której od pokoleń zajmowano się twórczością artystyczną i kultywowaniem tradycji ludowych. Jako dziecko podglądała warsztat twórczy dziadka, cioci, wujka i starszego brata. W wieku 8 lat zdobiła już pisanki techniką batikową, czyli pisane woskiem. Od kilku lat tworzy pisanki techniką wydrapywania, czyli „ kroszonki”. Wzory na nich odbiegają od tradycyjnych, których kolebką jest Opolszczyzna, ale są zbliżone. Tworzy również przepiękne palmy wielkanocne. Jest znaną już w środowisku twórczynią. Prezentuje swoje prace na corocznych kiermaszach w Szydłowcu, pokazach w miejscowej świetlicy. Prowadzi warsztaty dla miejscowej społeczności. Jej pisanki w konkursach gminnych są wysoko oceniane.

4 7

5 6