Twórcy lokalni z Gminy Szydłowiec

Pani Anna Cieloch

2.cieloch anna

Kultywuje tradycje przejęte od babci. Z powodzeniem uczy tej trudnej sztuki pisania jaj młodszą córkę. Jaja zdobi techniką batikową przy użyciu pióra gęsiego i szpileczki. Zdobi również wydmuszki strusie malując je farbami akrylowymi. Prezentuje swoje prace na kiermaszach środowiskowych i ogólnokrajowych. Współpracuje z Biurem Doradztwa Rolniczego w Szydłowcu. Swoją wiedzę i umiejętności  przekazuje w ramach warsztatów, również w innych dziedzinach: folklorystyki i kole garncarskim.

4cieloch 5cieloch 6 IMG_5483 IMG_5486 IMG_5488

Pani Anna Erbel

2.Erbel Anna

Organizatorka życia kulturalnego w gminie Mirów nie tylko z racji pełnionych obowiązków, ale z potrzeby serca i umiłowania do tradycji regionalnych. To w siedzibie  Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirowie przy jej wsparciu odbywają się spotkania Aktywu Kobiet Wiejskich, próby zespołu teatralnego, przygotowywania potraw regionalnych, warsztaty z zakresu florystyki i zdobienia jaj.   Jak sama twierdzi ” nie czuję się  twórczynią ludową”, ale z powodzeniem zdobywa wciąż nowe doświadczenia w tej dziedzinie.

4 5 2015 rok

Pani Danuta Gawęda

1.gawęda danuta

Urodziła się i wychowała w rodzinie, w której od pokoleń przekazywano tradycje zdobienia jaj woskiem – techniką szpileczkową, barwiąc w wywarze z łupin cebuli i orzecha włoskiego. Obecnie  przekazuje  wiedzę i umiejętności swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Jest osobą aktywną, uczestniczy w imprezach lokalnych i ogólnopolskich. Jest wokalistką rodzinnej kapeli. Jest rozpoznawalna w takich miejscowościach jak: Kazimierz n/Wisłą, Iłża, Puławy, Nowa Słupia, Szydłowiec, Radom, Wieniawa, Przysucha. Prezentuje swoje prace na kiermaszach i dożynkach. Laureatka konkursu na pisanki i palmy wielkanocne. Współpracuje z Regionalnym Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu. W Lublinie prowadziła warsztaty dla amerykańskiej Polonii w zakresie zdobienia pisanek, tańca i pieśni ludowych. Jest w stałym kontakcie z członkami tej grupy.

2.gawęda danuta 3.gawęda danuta 6.gawęda 7.gawęda 8.gawęda 9.gawęda

 

Pani Magdalena Jerzak

1..Jerzak Magdalena

Przygoda Pani Magdaleny z pisankarstwem zaczęła się dość wcześnie dzięki jej babci Zofii Niewadzisz, która kultywowała tradycję malowania jaj. Rokrocznie zapraszała ją na wielkopiątkowy magiczny wieczór. Na węglowej kuchni, w jakimś pojemniczku grzał się pszczeli wosk, którym pachniała cała kuchnia. Wywar z łupin cebuli był już przygotowany wcześniej. Siadały razem i babcia pokazywała  jak malować szpileczką kwiatuszki, gałązki, ślimaczki. Kraszankami zaciekawiła się, gdy tata przywiózł do domu kurpiowskie jajko. Było granatowe, wydrapane w misterne kwiatowe wzory. Miała wtedy kilkanaście lat i zaczęła eksperymentować. Inspiracją do  kraszanek są kwiaty. Pani Magdalena chętnie podpatruje też doświadczone i wyjątkowo utalentowane pisankarki.

2..Jerzak Magdalena 116 118 119 121 200 201 202  204

 

Pani Marta Sobczak

1.sobczak marta

To twórczyni średniego pokolenia. Już w dzieciństwie pod okiem matki zdobiła swoje pierwsze pisanki techniką batikową przy użyciu szpileczki osadzonej na patyczku. Przekazuje tę tradycję swoim dzieciom. Do barwienia jaj stosuje wywar z żyta, łupin z cebuli, orzecha włoskiego. Prezentuje swoje pisanki na dorocznych kiermaszach. Otrzymała wiele listów gratulacyjnych od władz miasta Szydłowiec za kultywowanie tradycji w środowisku. Chętnie uczy młode pokolenie tej prastarej sztuki zdobienia jaj.

2.sobczak marta 4.sobczak 5.sobczak 6.sobczak 7.sobczak marta sobczak

 

Materiały dotyczące szydłowieckich twórców otrzymaliśmy od Pani Aliny Czyż.